sobota, 11 grudnia 2010

Pierwszy Temat Konkursowy: Świąteczne dylematy Młodego Ekonoma

Drodzy Blogerzy!

Święta tuż, tuż, zimowa aura za oknami, czas więc rozpocząć świąteczne przygotowania! Już od kilku tygodni sklepy przyciągają spojrzenia świątecznym wystrojem, po ulicach miast przechadzają się Mikołaje, a prasa, radio, telewizja i internet pełne są  reklam i ogłoszeń o „specjalnych ofertach”, czemu towarzyszą wszechobecne świąteczne melodie, zachęcające nas do poddania się atmosferze świąt.

Boże Narodzenie to czas, który większość z nas spędza z rodziną, czas prezentów i ciepłych życzeń. Niestety, święta są także okresem, w którym wydajemy więcej pieniędzy niż zazwyczaj. Nie bez powodu mówi się o "szale świątecznych zakupów" czy "przedświątecznej gorączce zakupowej". Chyba każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko otrzymało na gwiazdkę wymarzony prezent, każdy też chciałby zasiąść w wigilię do stołu zastawionego smakowitymi daniami. Nie wszyscy jednak potrafią rozsądnie zaplanować swój świąteczny budżet, przez co często wydają więcej pieniędzy niż powinni.

Dlatego Waszym pierwszym zadaniem będzie przeanalizowanie świąt z perspektywy ekonomicznej. Zastanówcie się nad ważnymi świątecznymi dylematami ekonomicznymi, spróbujcie znaleźć odpowiedź na zadane poniżej pytania i sformułować rady, dzięki którym Wasi czytelnicy będą mogli spokojnie spędzić ten świąteczny czas, nie martwiąc się o stan swojego portfela.

A oto lista świątecznych dylematów Młodego Ekonoma:
  • dlaczego święta w sklepach zaczynają się już w listopadzie?
  • „przedświąteczna gorączka zakupowa” – co to za choroba i jak jej uniknąć?:)
  • co robią sklepy, aby zachęcić nas do kupowania na święta rzeczy, które niekoniecznie są nam potrzebne?
  • gdzie, jak i kiedy najlepiej kupować świąteczne prezenty, żeby sprawić komuś radość, ale nie przepłacić?
  • świąteczne pyszności – kupić gotowe, czy przygotować samodzielnie?
  • co zrobić, kiedy brakuje nam pieniędzy na prezenty albo na urządzenie wigilii – czy warto pożyczać pieniądze na święta?

Nie musicie poruszać wszystkich podanych tu zagadnień, możecie napisać też o czymś, co wydaje Wam się szczególnie ważne, a nie zostało w powyższej liście wymienione. 

Na Wasze wpisy czekamy do środy, 15 grudnia [do godz. 23.59]. Pamiętajcie, że powinny mieć rozmiar od 500 do 2000 znaków. Pierwsze notatki konkursowe zostaną opublikowane już w ten czwartek!

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę powodzenia!
Mentor konkursu